Има толку многу прашања за протеините, особено за нивната важност при губење на тежината односно согорување на мастите.

Високо протеинските диети се популарни кај луѓето кои сакаат да намалат тежина. Меѓутоа кога едно лице јаде протеини за губење на тежината треба да ја провери состојбата на маснотијата. Некои високо-протеински храни исто така се висока содржина на масти и како такви протеински храни не помагаат во согорувањето на мастите.

Најдобрите извори на протеини доаѓаат од посно месо, риба, живина и зрнести храни.

Зрнесто може да се јаде во умерени количини како одлични извори на протеини, но бидејќи тие се исто така со висока содржина на јаглени хидрати кои на крајот се претвораат во шеќер и често се складираат во телото како масти.

Рибата е најдобриот извор на протеини кога се работи за диета и губење на тежината. Јадењето риба и морски плодови со многу свеж зеленчук и овошје може навистина да ви помогне брзо да ја постигнете вашата тежина.

Посно месо со зеленчук исто така е одличен избор кога се работи на согорување маснотии. Но сепак кога ќе јадете парче стек не додавајте компири и ориз. Наместо тоа јадете го вашето месо со салата или друг зеленчук за да го забрзате процесот на горење на маснотии. Протеинот често ве тера да се чувствувате поцелосно така што исто така ви помага да го намалите количеството храна што ќе ја внесете.

Тестенините и лебот имаат малку протеини во нив и многу јаглени хидрати кои се претвораат во шеќер, што често се претвора во масти. Поради ова треба да го ограничите количеството на леб и тестенини што ги јадете – дури и ако се направени од цело зрно пченица. Најдобро е да се елиминира рафинираниот шеќер од вашата исхрана целосно.

Јајцата се добар извор на протеини иако се богати со масти. Имајте ги неколку пати неделно за појадок со малку овошје или зеленчук и ќе бидат соодветни. Рибата како што споменавме е  еден од најдобрите извори на протеини што согоруваат маснотии и треба да бидат вашиот главен дневен извор на протеини.

Сепак внесот на  протеини треба да биде балансиран со други групи на храна и според потребите на индивидуата.

За да ја избегнете прекувремената работа на вашиот црн дроб не јадете премногу протеини и можете да ја балансирате вашата потрошувачка на протеини со многу зеленчук. Зеленчук како кељ има 16 проценти протеини и многу витамини и минерали, па не заборавајте да ги додадете во вашата исхрана.

Овде се у суплиментите ( додатоците во исхраната ) кои можат да ви помогнат во побрзо постигнување на вашата цел .

Не заборавајте да вежбате ! Посета на фитнес центар , пешачење, пливање, возење велосипед сите овие активности ќе ви помогнат во согорувањето на мастите.

Related image

Image result for iso touch protein