ПочетнаДесертиReal Peanut Butter 350g

Real Peanut Butter 350g

Sale!
image0 (1)
New Peanut ButterPNG Peanut Butter

МКД290 МКД150

Real Peanut Butter 350g
100% кикиритки✔
Без палмина маст✔
Без Шекер✔
GMO Free✔
Vegan Approved✔
Сол – 0гр✔

Опис на производот

Real Protein Peanut Butter
Путер од кикирики е храна со висока содржина на различни витамини и минерали, високи количини на растителен протеин.
Ова е многу важно за децата, вегетаријанците и најмногу за активните спортисти.
Што го прави Real Peanut Butter посебен ?
100% кикиритка, без никакви додатоци.
Кикиритка и рецептура со неодолив вкус и без проблем при конзумирање (не задавува)
Висока соджина на протеини од 27%, јагле хидрати 25% од кои само 5% сахароза, висока содржина на здрави масти 46%, а само 3,7% заситени масти.

Содржината на незаситени маснотии помага да се задржи нивото на холестерол на ниско ниво, што пак го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Една лажица путер од кикирики обезбедува 25% од дневните потреби на витамин Е.
Путерот од кикирики е важен извор на есенцијални минерали како што се магнезиум, фосфор, калциум и цинк.
Соджи Витамин Б-3 и Б-6, во него се застапени и фолната киселина, бакар, манган, калциум, калиум, железо итн.
Кикириките од кои се добива путер се одличен извор и на фибер, но и на моќни антиоксидативни компоненти, како кумарична, фитична киселина, ресвератрол, изофлавони, фитостероли итн.
Кикириките се одличен извор на протеини, што е од особена важност за оние кои максимално избегнуваат месо или општо животински производи.
Поради високата енергетска и хранлива вредност, путерот од кикирики е идеална храна за луѓето кои практикуваат поинтензивни физички активности, без разлика дали станува збор за ,,кардио” или вежби со тежина.

Алерген предупредување : Кикиритките содржат протеини аракин и конаракин, кои и се причинител на алергијата од кикирики.
Да се чува на суво и ладно место на температура под 25 °C. Да не се изложува на сончева светлина. Откако ќе се отвори користете го во рок од 4 недели.
Минималниот рок на траење е означен на пакувањето.