Vitamin C

Sale!
vitamin c

МКД990 МКД740

Чист витамин Ц (аскорбинска киселина), микро-капсулиран во капсула Веган.
60 капсули – 750мг
Витаминот Ц е најпопуларниот витамин со добра причина, бидејќи може да му даде на вашето тело вистински здравствен поттик!

Тој е моќен антиоксиданс кој му помага на вашето тело да се бори против оксидативниот стрес предизвикан од слободните радикали.
Го зајакнува имунитетот и може да ја намали сериозноста на настинка или грип.
Помага во производството на колаген кој ги одржува коските, кожата и сврзното ткиво силни и го подржува заздравувањето на раните.
Ја подобрува апсорпцијата на железо од исхраната.

Опис на производот

Витамин Ц или аскорбинска киселина – е основна хранлива материја која игра клучна улога во многу витални функции на вашето тело, вклучувајќи производство на колаген, метаболизам на протеини и маснотии.
Витаминот Ц е важен антиоксиданс, кој блокира дел од штетата предизвикана на вашите клетки од слободните радикали. Создавањето на слободни радикали со текот на времето, е во голема мера одговорно за процесот на стареење и може да игра улога во рак, срцеви заболувања и состојби како артритис. Покрај тоа, витамин Ц поддржува здрав имунолошки систем и помага за заздравување на раните.
Нашиот витамин Ц е произведен со употреба на техника на микро-капсулација која гарантира поголема био-достапност, додека неговата формулација со бавно ослободување го минимизира стресот врз нашиот дигестивен тракт.

ЗОШТО

Витаминот Ц мора да се добие преку диета и не може да се чува во човечкото тело. Затоа, ако вашата диета не е богата со разновидност на свежо овошје и зеленчук, можеби ќе треба да го зголемите внесот на витамин Ц преку висококвалитетен додаток. Покрај тоа, на луѓето кои се соочуваат со настинка или сакаат да спречат настинки, особено во текот на зимската сезона, на редовните пушачи и спортисти, им требаат поголеми дози на витамин Ц.

Значи, ако имате потреба од тотално зајакнување на здравјето, земајќи витамин Ц како додаток:

придонесува за нормална функција на имунолошкиот систем бидејќи поттикнува производство на бела крв и им помага да функционираат поефикасно.
е важен антиоксиданс и се покажа дека регенерира други антиоксиданти во телото, вклучувајќи алфа-токоферол (витамин Е). Антиоксидансите помагаат во борбата против оксидативниот стрес предизвикан од слободните радикали, заштитувајќи ги вашите клетки од потенцијално оштетување.
поттикнува производство на колаген, основна компонента на сврзното ткиво. Подобрената синтеза на колаген, заедно со антиоксидантните својства на витамин Ц, го прават витамин Ц витална молекула за здравјето на кожата, анти-стареењето и заздравувањето на раните.
ја подобрува апсорпцијата на нехем железо, што е особено важно за вегетаријанците.
е важен за крвниот притисок бидејќи може да помогне во зајакнување на артериските wallsидови и може да помогне во намалување на ризикот од хронични болести како срцеви заболувања.

КОГА

Препорачајте употреба: Консумирајте 1 капсула дневно или според вашите потреби.

Идеално земете го со ручек, бидејќи витаминот Ц ќе ја подобри апсорпцијата на железо од вашиот оброк.